Premixuri vitamino-minerale 1% pentru bovine

Premixurile vitamino-minerale ( 1%) sunt destinate cu precadere fabricilor de nutreturi combinate care au dotarea necesara pentru a putea incorpora aceste premixuri in masa furajera. Aceste premixuri au ca suport, calciu furajer. Cantitatea de calciu din acestea nu acopera cantitatea necesara in nutritia bovinelor, dar poate fi luata in calcul la elaborarea retetei. In rest, celelalte componente de microelemente vitamino-minerale asigura intreg necesarul, exceptie face sodiul care este 0%. Deci, aceste retete nu contin sare.

CompozitieUMVitei Cod:2567Vaci lapte Cod:2568Tauri reproductie Cod:2584
Vitamina AUI/kg120000012000002000000
Vitamina D3UI/kg200000200000300000
Vitamina Emg/kg100010005000
Vitamina K3mg/kg1000100
Vitamina B1mg/kg600120
Vitamina B2mg/kg1800120
Vitamina B6mg/kg1200100
Vitamina B12mcg/kg120001000
Acid pantotenicmg/kg00300
Acid nicotinicmg/kg100001000
Acid folicmg/kg0050
Colinamg/kg000
Biotinamg/kg500002000
Manganmg/kg500015007000
Zincmg/kg500075008000
Fiermg/kg220012001800
Cuprumg/kg120025001400
Iodmg/kg1220120
Seleniumg/kg101050
Calciu%18,518,825
Cobaltmg/Kg122013
Antioxidantmg/kg100001000015000
Magneziumg/kg50000
Fosfor%5