Premixuri vitamino-minerale 1% broiler

Premixurile vitamino-minerale ( 1%) sunt destinate cu precadere fabricilor de nutreturi combinate care au dotarea necesara pentru a putea incorpora aceste premixuri in masa furajera. Aceste premixuri au ca suport, calciu furajer. Cantitatea de calciu din acestea nu acopera cantitatea necesara in nutritia puiului de carne , dar poate fi luata in calcul la elaborarea retetei. In rest, celelalte componente de microelemente vitamino-minerale asigura intreg necesarul, exceptie face sodiul care este 0%. Deci, aceste retete nu contin sare.

CompozitieUMBroiler starter Cod:2540Broiler crestere Cod:2541Broiler finisare Cod:2542
Vitamina AUI/kg12500001250000 1000000
Vitamina D3UI/kg250000250000200000
Vitamina Emg/kg250022002000
Vitamina K3mg/kg275275200
Vitamina B1mg/kg200200180
Vitamina B2mg/kg550550500
Vitamina B6mg/kg300300250
Vitamina B12mcg/kg150015001200
Acid pantotenicmg/kg10001000700
Acid nicotinicmg/kg310032003000
Acid folicmg/kg10010080
Colinamg/kg1500090009000
Biotinamcg/Kg100001000010000
Betainamg/kg1500091209120
Manganmg/kg806080608060
Zincmg/kg600060006000
Fiermg/kg350035003500
Cuprumg/kg800800800
Iodmg/kg505050
Seleniumg/kg202020
Calciu%18,719,219,28
Sodiu%000
Antioxidantmg/kg100001000010000