Premix vitamino-mineral 5% pentru broiler

Premixul vitamino-mineral se introduce in furajele macinate in proportie de 5%. Aceste premixuri (5%) sunt destinate fermierilor si fabricilor care nu au instalatii de incorporare performante. Acest tip de premix contine intreaga gama de elemente vitamino-minerale (inclusiv fosfor) necesar in alimentatia puilor de carne.

CompozitieUMBroiler starter Cod2516Broiler crestere Cod:2517Broiler finisare Cod:2518
Vitamina AUI/kg250000250000 200000
Vitamina D3UI/kg500005000040000
Vitamina Emg/kg500440400
Vitamina K3mg/kg555540
Vitamina B1mg/kg404040
Vitamina B2mg/kg11011036
Vitamina B6mg/kg606050
Vitamina B12mcg/kg300300240
Acid pantotenicmg/kg200200140
Acid nicotinicmg/kg620640600
Acid folicmg/kg202016
Colinamg/kg300018001800
Betainamg/kg3000182418240
Manganmg/kg161216121612
Zincmg/kg120012001200
Fiermg/kg700700700
Cuprumg/kg160160160
Iodmg/kg101010
Seleniumg/kg444
Calciu%16,5616,5616,56
Fosfor%5,345,345,34
Sodiu%2,52,52,5
Antioxidantmg/kg200020002000
Suport proteic (proteina bruta)%13,0613,0613,06
Participare in furajul combinat%555
Lizina%0,720,720,72
Metionina%0,280,280,28