Premixuri vitamino-minerale 1% pentru curcani

Premixurile vitamino-minerale ( 1%) sunt destinate cu precadere fabricilor de nutreturi combinate care au dotarea necesara pentru a putea incorpora aceste premixuri in masa furajera. Aceste premixuri au ca suport, calciu furajer. Cantitatea de calciu din acestea nu acopera cantitatea necesara in nutritia curcanului, dar poate fi luata in calcul la elaborarea retetei. In rest, celelalte componente de microelemente vitamino-minerale asigura intreg necesarul, exceptie face sodiul care este 0%. Deci, aceste retete nu contin sare.

CompozitieUMCurcani Faza ICurcani Faza II
Vitamina AUI/kg12000001000000
Vitamina D3UI/kg400000360000
Vitamina Emg/kg55005000
Vitamina K3mg/kg320250
Vitamina B1mg/kg280240
Vitamina B2mg/kg560480
Vitamina B6mg/kg600450
Vitamina B12mcg/kg26002600
Acid pantotenicmg/kg18001400
Acid nicotinicmg/kg56004200
Acid folicmg/kg140120
Colinamg/kg10000084000
Biotinamcg/kg1500010000
Manganmg/kg96009600
Zincmg/kg64006400
Fiermg/kg72007200
Cuprumg/kg30003000
Iodmg/kg6060
Seleniumg/kg4040
Calciu%25,2528,2
Sodiu%00
Antioxidantmg/kg1000010000