Premixuri vitamino-minerale 0,5% pentru pasari de reproductie

Premixurile vitamino-minerale ( 0,5%) sunt destinate cu precadere fabricilor de nutreturi combinate care au dotarea necesara pentru a putea incorpora aceste premixuri in masa furajera. Aceste premixuri au ca suport, calciu furajer. Cantitatea de calciu din acestea nu acopera cantitatea necesara in nutritia reproducatorului , dar poate fi luata in calcul la elaborarea retetei. In rest, celelalte componente de microelemente vitamino-minerale asigura intreg necesarul, exceptie face sodiul care este 0%. Deci, aceste retete nu contin sare.

CompozitieUMRase grele Cod:2548Rase usoare Cod:2549
Vitamina AUI/kg30000004500000
Vitamina D3UI/kg600000600000
Vitamina Emg/kg700010000
Vitamina K3mg/kg1160700
Vitamina B1mg/kg600844
Vitamina B2mg/kg30002000
Vitamina B6mg/kg10001372
Vitamina B12mcg/kg60007000
Biotinamcg/Kg4000018000
Vitamina Cmg/Kg99000
Acid pantotenicmg/kg50003920
Acid nicotinicmg/kg1009013000
Acid folicmg/kg560160
Colinamg/kg3000030000
Betainamg/kg3000040320
Manganmg/kg2400016120
Zincmg/kg2190012000
Fiermg/kg800010020
Cuprumg/kg50001000
Iodmg/kg520100
Seleniumg/kg6080
Cobaltmg/Kg1180
Calciu%12,0513,04
Antioxidantmg/kg2000020000