Premixuri vitamino-minerale 1% pentru pasari de reproductie

Premixurile vitamino-minerale ( 1%) sunt destinate cu precadere fabricilor de nutreturi combinate care au dotarea necesara pentru a putea incorpora aceste premixuri in masa furajera. Aceste premixuri au ca suport, calciu furajer. Cantitatea de calciu din acestea nu acopera cantitatea necesara in nutritia reproducatorului, dar poate fi luata in calcul la elaborarea retetei. In rest, celelalte componente de microelemente vitamino-minerale asigura intreg necesarul, exceptie face sodiul care este 0%. Deci, aceste retete nu contin sare.

CompozitieUMRase grele Cod:2534Rase usoare Cod:2537
Vitamina AUI/kg15000002250000
Vitamina D3UI/kg300000300000
Vitamina Emg/kg35005000
Vitamina K3mg/kg580350
Vitamina B1mg/kg300422
Vitamina B2mg/kg15001000
Vitamina B6mg/kg500686
Vitamina B12mcg/kg30003500
Vitamina Cmg/Kg49500
Acid pantotenicmg/kg25001960
Acid nicotinicmg/kg50456500
Acid folicmg/kg28080
Colinamg/kg1500015000
Betainamg/kg1500020160
Biotinamcg/Kg200009000
Manganmg/kg120008060
Zincmg/kg109506000
Fiermg/kg40005010
Cuprumg/kg2500500
Iodmg/kg26050
Seleniumg/kg3040
Calciu%1717,02
Cobaltmg/Kg590
Antioxidantmg/kg1000010000