Premixuri vitamino-minerale 0,5% pentru porci

Premixurile vitamino-minerale ( 0,5%) sunt destinate cu precadere fabricilor de nutreturi combinate care au dotarea necesara pentru a putea incorpora aceste premixuri in masa furajera. Aceste premixuri contin intreaga gama de microelemente vitamino-minerale necesare nutritiei suinelor ( nu contin macroelemente minerale ca fosfor, calciu,sare) dar au ca suport, calciu furajer. Cantitatea de calciu din acestea nu acopera cantitatea necesara in nutritia porcinelor , dar poate fi luata in calcul la elaborarea retetei. In rest, celelalte componente de microelemente vitamino-minerale asigura intreg necesarul, exceptie face sodiul care este 0%. Deci, aceste retete nu contin sare.

CompozitieUMPurcei 5-15 kg Cod:2557Purcei 15-30 kg Cod:2558Porci 30-90 kg Cod:2555Porci > 90 kg Cod:2559
Vitamina AUI/kg3000000300000016000001400000
Vitamina D3UI/kg400000400000200000300000
Vitamina Emg/kg8000800050005000
Vitamina K3mg/kg800800400400
Vitamina B1mg/kg400400200100
Vitamina B2mg/kg12001200600600
Vitamina B6mg/kg600600400400
Vitamina B12mcg/kg8000800050003000
Vitamina Cmg/Kg200002000000
Acid pantotenicmg/kg3000300016001500
Acid nicotinicmg/kg6000600030004000
Acid folicmg/kg606000
Colinamg/kg40000400002000020000
Biotinamcg/kg16000000
Manganmg/kg80001500060006000
Zincmg/kg16000200001200012000
Fiermg/kg20000300001200012000
Cuprumg/kg200002000060006000
Iodmg/kg4022016040
Seleniumg/kg203024100
Cobaltmg/Kg10014010020
Calciu%19,617,9824,925
Antioxidantmg/kg20000200002000020000
Zooaromamg/kg600006000000