Premix vitamino-mineral 5% pentru porci

Premixurile vitamino-minerale se introduc numai in furajele macinate. Se recomanda in prealabil inglobarea premixului intr-un preamestec ce reprezinta 10-20% din totalul amestecului, dupa care preamestecul se omogenizeaza in amestecul final.

Aceste premixuri (5%) sunt destinate fermierilor si fabricilor care nu au instalatii de incorporare performante. Acest tip de premix contine intreaga gama de elemente vitamino-minerale (inclusiv fosfor) necesar in alimentatia porcilor de carne.

CompozitieUMPurcei 5-15 kg Cod:2585Purcei 15-30 kg Cod:2586Porci 30-90 kg Cod:2587Porci > 90 kg Cod:2588
Vitamina AUI/kg300000300000160000140000
Vitamina D3UI/kg40000400002000030000
Vitamina Emg/kg800800500500
Vitamina K3mg/kg80804040
Vitamina B1mg/kg40402010
Vitamina B2mg/kg1201206060
Vitamina B6mg/kg60604040
Vitamina B12mcg/kg800800500300
Vitamina Cmg/Kg200002000000
Acid pantotenicmg/kg300300160150
Acid nicotinicmg/kg600600300400
Acid folicmg/kg6600
Colinamg/kg4000400020002000
Biotinamcg/kg1600000
Manganmg/kg8001500600600
Zincmg/kg1600200012001200
Fiermg/kg2000300012001200
Cuprumg/kg20002000600600
Iodmg/kg422164
Seleniumg/kg232,42
Cobaltmg/Kg100140100100
Calciu%16,0516,1116,1916,2
Fosfor%1,913,554,35,3
Sodiu%4,564,564,564,56
Antioxidantmg/kg2000200020002000
Suport proteic (proteina bruta)%12,210,9111,3410,91
Participare in furajul combinat%5555