Premixuri vitamino-minerale 0,5% pentru scroafe

Premixurile vitamino-minerale ( 0,5%) sunt destinate cu precadere fabricilor de nutreturi combinate care au dotarea necesara pentru a putea incorpora aceste premixuri in masa furajera. Aceste premixuri au ca suport, calciu furajer. Cantitatea de calciu din acestea nu acopera cantitatea necesara in nutritia scroafelor dar poate fi luata in calcul la elaborarea retetei. In rest, celelalte componente de microelemente vitamino-minerale asigura intreg necesarul, exceptie face sodiul care este 0%. Deci, aceste retete nu contin sare.

CompozitieUMScroafe gestante Cod:2593Scroafe lactante Cod:2594
Vitamina AUI/kg20000002000000
Vitamina D3UI/kg16000200000
Vitamina Emg/kg40005000
Vitamina K3mg/kg200300
Vitamina B1mg/kg200300
Vitamina B2mg/kg6001000
Vitamina B6mg/kg800600
Vitamina B12mcg/kg30003000
Vitamina Cmg/Kg200200
Acid pantotenicmg/kg20002000
Acid nicotinicmg/kg30004000
Acid folicmg/kg100100
Colinamg/kg4000040000
Biotinamcg/kg1600016000
Manganmg/kg40004000
Zincmg/kg1000010000
Fiermg/kg1200016000
Cuprumg/kg60006000
Iodmg/kg100100
Seleniumg/kg4040
Calciu%24,0723,5
Cobaltmg/Kg140140
Antioxidantmg/kg2000020000