Premixuri vitamino-minerale 1% pentru scroafe

Premixurile vitamino-minerale ( 1%) sunt destinate cu precadere fabricilor de nutreturi combinate care au dotarea necesara pentru a putea incorpora aceste premixuri in masa furajera. Aceste premixuri au ca suport, calciu furajer. Cantitatea de calciu din acestea nu acopera cantitatea necesara in nutritia scroafelor dar poate fi luata in calcul la elaborarea retetei. In rest, celelalte componente de microelemente vitamino-minerale asigura intreg necesarul, exceptie face sodiul care este 0%. Deci, aceste retete nu contin sare.

Premixurile vitamino-minerale se introduc numai in furajele macinate. Se recomanda in prealabil inglobarea premixului intr-un preamestec ce reprezinta 10-20% din totalul amestecului, dupa care preamestecul se omogenizeaza in amestecul final.

CompozitieUMScroafe gestante Cod:2591Scroafe lactante Cod:2592
Vitamina AUI/kg10000001000000
Vitamina D3UI/kg80000100000
Vitamina Emg/kg20002500
Vitamina K3mg/kg100150
Vitamina B1mg/kg100150
Vitamina B2mg/kg300500
Vitamina B6mg/kg400300
Vitamina B12mcg/kg15001500
Vitamina Cmg/Kg100100
Acid pantotenicmg/kg10001000
Acid nicotinicmg/kg15002000
Acid folicmg/kg5050
Colinamg/kg2000020000
Biotinamcg/kg80008000
Manganmg/kg20002000
Zincmg/kg50005000
Fiermg/kg60008000
Cuprumg/kg30003000
Iodmg/kg5050
Seleniumg/kg2020
Calciu%27,4327,17
Cobaltmg/Kg7070
Antioxidantmg/kg1000010000