Premixuri vitamino-minerale 0,5% pentru tineret inlocuire

Premixurile vitamino-minerale ( 0,5%) sunt destinate cu precadere fabricilor de nutreturi combinate care au dotarea necesara pentru a putea incorpora aceste premixuri in masa furajera. Aceste premixuri contin intreaga gama de microelemente vitamino-minerale necesara (nu contin macroelemente minerale: calciu,fosfor, sare) si au ca suport, calciu furajer. Cantitatea de calciu din acestea nu acopera cantitatea necesara in nutritia tineretului, dar poate fi luata in calcul la elaborarea retetei. In rest, celelalte componente de microelemente vitamino-minerale asigura intreg necesarul, exceptie face sodiul care este 0%. Deci, aceste retete nu contin sare.

CompozitieUMFaza I Cod: 2575Faza II Cod: 2547
Vitamina AUI/kg20000001600000
Vitamina D3UI/kg480000400000
Vitamina Emg/kg32002400
Vitamina K3mg/kg00
Vitamina B1mg/kg400326
Vitamina B2mg/kg1200960
Vitamina B6mg/kg588490
Vitamina B12mcg/kg40003200
Acid pantotenicmg/kg15681274
Acid nicotinicmg/kg79546402
Acid folicmg/kg144128
Colinamg/kg2000016000
Betainamg/kg1824016128
Manganmg/kg1612016120
Zincmg/kg1200012000
Fiermg/kg1002010020
Cuprumg/kg10001000
Iodmg/kg100100
Seleniumg/kg8080
Calciu%12,1217,56
Antioxidanmg/kg2000020000