Premix 5% vitamino-mineral pentru tineret inlocuire

Premixul vitamino-mineral se introduce in furajele macinate in proportie de 5%. Aceste premixuri (5%) sunt destinate fermierilor si fabricilor care nu au instalatii de incorporare performante. Acest tip de premix contine intreaga gama de microelemente si macroelemente vitamino-minerale (inclusiv calciu, fosfor, sare) necesar in alimentatia tineretului.

CompozitieUMFaza I Cod:2576Faza II Cod:2577
Vitamina AUI/kg200000160000
Vitamina D3UI/kg4800040000
Vitamina Emg/kg320240
Vitamina K3mg/kg00
Vitamina B1mg/kg40,232,6
Vitamina B2mg/kg12096
Vitamina B6mg/kg58,849
Vitamina B12mcg/kg400320
Acid pantotenicmg/kg156,8127,4
Acid nicotinicmg/kg795,4640,2
Acid folicmg/kg14,412,8
Colinamg/kg2001600
Betainamg/Kg18241612,8
Manganmg/kg16121612
Zincmg/kg12001200
Fiermg/kg10021002
Cuprumg/kg100100
Iodmg/kg1010
Seleniumg/kg88
Calciu%16,8917
Fosfor%5,65,6
Sodiu%2,52,5
Antioxidantmg/kg20002000
Suport proteic (proteina bruta)%12,5412,54
Participare in furajul combinat%55